Kikötőről - kikötőre

A Balatonon számtalan kikötő van. De egyáltalán nem biztos, hogy Te azt használhatod. Annak ellenére zsúfoltság van a kikötőben, hogy egy átlagos hely bérleti díja évente 1-2MFt.

Sok esetben nem tartanak vendég helyeket a kikötőkben, vagy ha igen, akkor az aznapi megállás kb. 10-20eFt-ba kerül, akkor is ha az csak 10 perc.

Csak néhány cég üzemeltet több kikötőt is a Balatonon. Az egyik ilyen a BAHART. Ha a hajó BAHART matricás, akkor ingyen használhatja bármelyik BAHART kikötőt.

Ha az indulási kikötőn kívül mást is használni szeretnénk, akkor ezért fizetni kell. Mintha a garázsból kiállsz a kocsival és a Citadellánál parkolni szeretnél.

Megjegyzem a vendék kikötők nagyobb veszélyt jelentenek, mint az indulási, ugyanis nem ismered. Minden kikötő bejáratánál van zöld-fehér, piros-fehér vagy fekete-fehér sávozású oszlop. A sávozás színe segít abban, hogy melyik oldalról kell bemenni a kikötőbe. De utána jöhet olyan meglepetés, hogy az az árva egy vendéghely foglalt és ilyenkor valahogy koccolás nélkül kell kijutni.

Én minden reggel megeveztetem a programot. Ezt megbeszélem a legénységgel és ha mindenkinek OK, akkor bevágunk az aznapi kalandba.

A kikötői infókat itt szoktam megnézni. Sajnos a kikötő mesterek telefonszámait nem frissítik, így lutri, hogy van-e szabad vendéghely. Nagyon hasznos, hogy van kép és egy kis leírás minden kikötőről. Leírják, hogy hány vendéghely van és az merre van.

A távcső nálam már alap dolog, 1-2 km-es távolságból szabad szemmel nehéz kiszúrni, hogy mely oszlop jelzi a parton a kikötő bejáratát.

Minden esetben a szél iránya, szél előrejelzés és a cél távolsága a mérvadó. Pl. Balatonfüredről eljutni Balatonföldvárra kb. 3 órás program. A földvári kikötő a déli parton van. Nyilván tudod, hogy déli part sekély.  Én úgy szoktam megközelíteni ezt a kikötőt, hogy kb. 1500 méteres távolságot tartok a déli parttól. Párhuzamosan haladok a parttal. Amikor azt látom, hogy a kikötő merőlegesen látható, akkor ráfordulok. Ritkán fúj fölvár irányából a szél. Általában 1/2 vagy 3/4-es la beállítással megközelíthető. Igyekszem parttal merőlegesen megközelíteni a kikötő bejáratát. A bejárattól balra vannak a vendég helyek. Sajnos nem szélvédett és 40 lábas hajókra van méretezve. Ez azt jelenti, hogy a távoli cölöpökre nehéz rákötni a hajót. És míg a mancsaftok a cölöpre dobást gyakorolják a szél rá fogja fújni a hajót a mellette lévőre. A károkat érdemes megelőzni és a puffereket időben kitenni.... a hajó megfelelő oldalára.

Balatonföldvár
Balatonföldvár

A badacsonyi kikötő teljesen más "tészta", mint a balatonföldvári. Balatonfüredről majdnem egy egész napos program eljutni a Badacsonyhoz. Érdemes ezért a vendég helyen éjszakázni (12eFt).

A kikötő megközelítése egyszerű, a badacsonyi domb jellegzetes alakjával könnyű navigációs támpont. Az alábbi képen megjelöltem a vendég helyeket. Áram, zuhanyzó van, viszonylag jó minőségű minden.

34 láb feletti hajók már elég szélesek és csak az első pár vendéghelyre fér be a hajó, a többi helyen a cölöpök túl közel vannak.

Badacsony
Badacsony

A jó hír viszont az, hogy horgonyozni szinte bárhol lehet. A menetrend szerinti komp útvonalát és a kikötő bejáratát persze ki kell hagyni. De pl. egy standdal szemben lehet.

Stranddal szemben horgonyozni és utána kiúszni egy lángosért nagyon gizda dolog. A horgonyzás itt annyi érdekességet rejt, hogy a stand bója 120cm-nél van és ha 150-170cm-es merülési mélységű hajóval megközelíted, akkor külön délutáni látványossággal szolgálsz a fürdőzőknek....

És ha már a horgonyzásról szó esett. Csak a drága hajókon van elektromos horgony. A többinél a 20-25kg-os horgonyhoz kötött kötelet először rögzíteni kell a hajó orrához és csak utána szabad kidobni. Nem érdemes felcserélni a sorrendet, mert akkor a kidobással együtt a nem felúszó kötelet is kidobtad, kb. 500eFt a horgony pótlása. A horgony nagyon iszapos lesz felhúzás után. Csak megtisztított állapotban tesszük vissza a helyre!


Én a horgonyzást úgy oldom meg, hogy megkérek két embert, hogy az egyik a kötelet vigye a hajó orrába a másik a horgonyt. A kettőjük között legyen 3-4 méter kötél. Így ha bármi vagy bárki bele esik a vízbe, akkor a horgony nem veszik oda. Ja és a hajó orrán lévő bikához kell kikötni a horgonykötelet nem a korláthoz....

VITORLÁS ÉLMÉNYEK
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el